نمونه‌هایی از استارتاپ استودیوهای موفق جهان

حضور استارتاپ استودیوهای موفق در دنیای استارتاپ‌ها روز به روز در حال گسترش است و بسیاری از افراد علاقه‌مند به این حوزه به طرف این استودیوها روی‌ آورده‌اند.

تنها دلیل این موضوع، امکاناتی است که استارتاپ استودیوها در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهند و همچنین سابقه درخشانی است که تا به امروز نسبت به سایر مراکز حمایت از استارتاپ‌ها به دست‌آورده‌اند.

استارتاپ استودیوها شکل گرفتند تا به موفقیت استاراپ‌ها و شرکت‌ها نوپا کمک کنند و پا به پای آن‌ها مسیر پر پیچ و خم وارد شدن به بازار کار را طی کنند،‌ همچنین به سرمایه‌گذاران این اطمینان را بدهند که در مسیر موفقیت استاراپ‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا سرمایه آن‌ها نتیجه بخش باشد.

در ادامه این مقاله از سال ۱۹۹۶ که سال شروع کار استارتاپ استودیوها بوده است، به بررسی دست‌آوردها و موفقیت‌های برخی از استارتاپ استودیوها می‌پردازیم و با بهترین استارتاپ استودیو و حوزه‌های کاری آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

سال ۱۹۹۶

استارتاپ استودیو Idealab

idea lab

سال ۱۹۹۶، سال تولد استارتاپ استودیوها است و اولین استارتاپ استودیو با نام آیدیالب(IdeaLab) توسط فردی به نام بیل گروس(Bill Gross) تاسیس شد. Idealab در مراحل اولیه خود تنها در زمینه تجارت الکترونیکی تخصص داشت و توانست بودجه گسترده‌ای را در همین راستا جمع‌آوری کند و نزدیک به ۷۵ شرکت در زمینه‌های شبکه‌سازی، نرم‌افزارهای سازمانی، روباتیک، تحصیلات و… تاسیس کرده است.

آن‌ها به دنبال مشکلات بزرگ در جهان هستند تا با کمک فناوری‌های روز، راه‌حلی‌هایی برای این مشکلات ارائه دهند. وقتی کسی ایده‌ی بزرگی در ذهن داشته باشد، آیدیالب یک تیم با تجربه‌ای را تشکیل می‌دهد و با کمک آن‌ها ایده را به یک شرکت و کسب و کار تبدیل می‌کنند سپس شرکت‌ها را در مسیر توسعه راهنمایی می‌کنند. منشا اغلب ایده‌هایی که در این استاراپ استودیو به کسب و کار تبدیل شده‌اند همان تیم آدیالب بوده است.

همانطور که گفته شد استارتاپ‌های موفق زیادی توسط این استارتاپ استودیو وارد بازار کار شده‌اند از جمله: Branch Candy Club ،Cheese ،Enplug و…

استارتاپ استودیو Blenheim Chalcot

استارتاپ استودیو موفق Blenheim Chalcot

دو سال پس از IdeaLab، یعنی سال ۱۹۹۸ در لندن استارتاپ استودیویی با نام Blenheim Chalcot توسط Manoj Badale و Charles Mindenhall تاسیس شد که به عنوان اولین استارتاپ استودیوهای موفق جهان شناخته می‌شود.آن‌ها از آن زمان تا کنون بیش از ۴۰ کسب و کار در بخش‌های مختلف از جمله خدمات فناوری اطلاعات و تکنولوژی، خدمات مالی، آموزش، مسافرت، نرم افزار، ورزش و رسانه ایجاد کرده‌اند.

این استارتاپ استودیو در زمینه‌های مختلفی مانند یافتن نیروی انسانی، مسائل حقوقی، فناوری، امور مالی، طراحی محصول (UX / UI)، برندسازی، بازاریابی و فروش به تیم‌ها کمک فراوانی می‌کند.

استارتاپ‌های معروفی که خروجی این استارتاپ استودیو هستند عبارتند از: Clear score ،Salary finance ،Modular و…

سال ۲۰۰۷

در سال ۲۰۰۷ موج دوم استارتاپ استودیوها با حضور دو استارتاپ استودیو موفق با نام‌های Rocket Internet و Betaworks شروع شد. 

استارتاپ استودیو Rocket Internet

استارتاپ استودیو راکت

راکت مانند تمام استارتاپ استودیوهای دیگر برای رسیدن استارتاپ‌های مختلف به بازار کار تلاش فراوانی کرده است. تمرکز این استارتاپ استودیو اغلب در زمینه‌های مواد غذایی، مد، روش زندگی بهتر و سفر است. موسس آن Malte Huffmann نام دارد و در شهر برلین تاسیس شده است.

راکت توانست با کپی و تقلید سریع و اغلب موفقیت‌آمیز از مدل‌های کسب و کاری آمریکا جایگاه خوبی در میان سایر استارتاپ‌ها به دست بیاورد و ثابت کرد که با به اشتراک‌گذاری منابع و فرآیندهای مختلف کسب و کارها، می‌توان شانس موفقیت استارتاپ‌ها را افزایش می‌دهد.

اما گاهی اوقات انتخاب‌های سریع و کنترل نشده، باعث خدشه‌دار کردن مدل این استودیوی استارتاپ شده است. با این وجود این استارتاپ استودیو توانست بیش از ۲۰۰ شرکت را با تلاش‌های فراوان به ثبت برساند که برخی از آن‌ها Home24 ،Gencasa.IT و Blue nest نام دارد.

استارتاپ استودیو Betaworks 

استارتاپ استودیو موفق Betaworks

این استارتاپ استودیو در شهر نیویورک مستقر شده است که تمرکز اصلی آن بر روی تقاطع اینترنت و رسانه است. استارتاپ‌های موفق زیادی از جمله bitly, Giphy, Tumbler, Chartbeat با کمک استارتاپ استودیو بتاوورکس کار خود را شروع کرده‌اند.

موسس آن John Borthwick نام دارد که از طرفداران و پشتیبانان جدی استارتاپ‌ها است. او معتقد است که استارتاپ‌ها با ایده‌های جدید، در صورتی که به درستی برنامه‌ریزی شوند جایگاه بالایی در میان تمام کسب و کارهای دنیا پیدا خواهند کرد.

”در طولانی مدت متوجه خواهیم شد استارتاپ استودیوها به رایج‌ترین و محبوب‌ترین مرکز حمایت استارتاپ‌ها تبدیل خواهند شد زیرا وجود نیروی انسانی کافی و با تجربه در استارتاپ‌ها حرف اول را می‌زند و استارتاپ استودیوها برای یافتن تیمی قوی هنگام شروع هر استارتاپ تمرکز فراوانی دارند در نتیجه استارتاپ‌های زیادی برای یافتن تیمی متخصص، به استارتاپ استودیوها روی می‌آورند.“

John Borthwick

جان می‌گوید: در طولانی مدت متوجه خواهیم شد استارتاپ استودیوها به رایج‌ترین و محبوب‌ترین مرکز حمایت استارتاپ‌ها تبدیل خواهند شد زیرا وجود نیروی انسانی کافی و با تجربه در استارتاپ‌ها حرف اول را می‌زند و استارتاپ استودیوها برای یافتن تیمی قوی هنگام شروع هر استارتاپ تمرکز فراوانی دارند در نتیجه استارتاپ‌های زیادی برای یافتن تیمی متخصص، به استارتاپ استودیوها روی می‌آورند.

استارتاپ استودیو Science Inc

Science Inc

سال ۲۰۱۱

در سال ۲۰۱۱ موج سوم موفقیت استارتاپ استودیوها در کشورهای آمریکایی و اروپایی راه‌اندازی شد. Science Inc یکی از استارتاپ‌هایی است که در آن دوران در شهر لس‌انجلس و توسط Greg Gilman تاسیس شد که توانست جایگاه خوبی در میان رقبای خود پیدا کند.

این استارتاپ استودیو حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای استارتاپ‌های داخلی خود سرمایه‌گذاری کرد و توانست بیش از ۶۰ شرکت را به ثبت برساند.

این استارتاپ استودیو بیشتر در زمینه تکنولوژی و علوم تجارت فعالیت داشته است و استارتاپ‌های موفقی همچون Dollar Shave club ،Mammot media و pillow را ارائه کرده است.

آن‌‌ها مانند سایر استارتاپ‌ استودیوها بهترین ایده‌ها، استعدادها و بودجه را از طریق یک پلتفرم متمرکز گرد هم می‌آورند تا به استارتاپ‌ها کمک کنند بهترین مسیر را طی کنند. 

استارتاپ استودیو Atomic

استارتاپ استودیو Atomic

چیزی از تاسیس استارتاپ استودیو Science نگذشته بود که در سال ۲۰۱۲، Atomic توسط Jack Abraham و Andrew Dudum پایه‌گذاری شد. اعضای تیم اتومیک مانند تیم‌های استارتاپ استودیوها Idealab، کار خود را از ایده‌ای که در خود استارتاپ استودیو شکل گرفته شروع می‌کنند، سپس به دنبال افرادی با تجربه برای تبدیل ایده به استارتاپ می‌گردند و با پیدا شدن یک تیم متخصص، سرمایه‌گذار با سرمایه اولیه مورد نظر را در اختیار استارتاپ قرار می‌دهند.

اتومیک در شروع کار توانست ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند و پس از آن با رشد بی‌سابقه چیزی حدود ۱۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. این اتفاق نه تنها برای اتومیک موفقیت چشمگیری داشت و باعث پیشرفت آن شد بلکه به تمام استارتاپ استودیوها اعتبار بخشید و جایگاه آن‌ها را در میان کارفرمایان بالا برد.

تیم اتومیک معتقدند آینده تنها به دست خود انسان‌ها ساخته می‌شود و آن‌ها هر روز تلاش می‌کنند تا زندگی آینده خود را به گونه‌ای که می‌خواهند بسازند.

استارتاپ‌های بزرگی همچون hims، TalkIO، Bungalow و Zenreach ساخته‌ی این استارتاپ استودیو موفق است.

در دوره موج سوم استارتاپ استودیوهای موفق دیگری از جمله Forward partner، HVF، Prehpe و… نیز تاسیس شدند که هرکدام نتایج و دستاوردهای بسیاری به همراه داشتند.

استارتاپ استودیو Expa

استارتاپ استودیو Expa

سال ۲۰۱۳، با حضور استارتاپ استودیو Expa در نیویورک، موج چهارم استارتاپ استودیوها شروع شد. Expa توسط بنیان‌گذار Uber(پلفرمی است که کاربران با کمک آن می‌توانند نزدیک‌ترین رانندگان به خود را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کنند.) و StumbleUpon، فردی به نام Garrett Camp تاسیس شد که توانست ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران جمع آوری کند.

از استارتاپ‌های موفق Expa می‌توان KIT،Reserve و Current را نام برد.

گرنت بیان می‌کند Expa را پلتفرمی ساخته است که هنگام راه‌اندازی Uber و StumbleUpon آرزو می‌کرد چنین محیطی وجود داشت تا او ‌را در این مسیر سخت یاری کنند. این موضوع نشان می‌دهد که اغلب استارتاپ استودیوها با تمام نیازهای استارتاپ‌ها آشنا هستند و می‌توانند به خوبی برای موفقیت آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند.

گرنت مطابق تجربه خود هنگام راه‌اندازی استارتاپ‌های مختلف، متوجه شد بهترین گزینه برای حمایت از استارتاپ‌ها و ایده‌های نوپا استارتاپ استودیوها هستند زیرا در طول مسیر با تیم استارتاپ همراه می‌شوند و در صورتی که با چالشی رو به رو شدند با یکدیگر آن ‌را برطرف می‌کنند این موضوع باعث می‌شود احتمال موفقیت استارتاپ‌ها بیشتر از قبل شود.

استارتاپ استودیو Human venture

استارتاپ استودیو Human venture

دو سال بعد از تاسیس Expa یعنی سال ۲۰۱۵ استارتاپ استودیویی با نام Human venture در نیویورک به جمع استارتاپ استودیوهای موفق جهان پیوست. بر خلاف دیگر استارتاپ استودیوهایی که نام برده شد، موسس Human venture یک خانم با نام Heather Hartnett است. این استارتاپ استودیو در زمینه‌های غذا و نوشیدنی، مراقبت‌های بهداشتی، رسانه و سرگرمی، نرم افزار و… فعالیت دارد.

آن‌ها اعتقاد دارند مدل کسب و کاری استارتاپ‌ها حول سه محور مهم می‌چرخد: 

  • یافتن مشکل اصلی و واقعی مردم جامعه و ارائه بهترین راه‌حل برای آن
  • داشتن دانش اقتصادی و سرمایه اولیه
  • احساس مسئولیت‌پذیری عمیق اعضای تیم

آن‌ها با در نظر گرفتن این سه مقوله توانسته‌اند تا کنون موفقیت‌های فراوانی به دست‌آوردن و به فعالیت خود ادامه دهند. استارتاپ‌های موفقی همچون Current ،CKBG ،Comit action و… حاصل تلاش‌های این استارتاپ استودیو هستند. تعداد کل استارتاپ‌هایی که از طریق Human venture وارد بازار کار شدند چیزی حدود ۲۴ عدد است.

استارتاپ استودیوهای زیاد دیگری در مسیر پیشرفت موج چهارم استارتاپ استودیوها به وجود آمدند که عبارتند از: PSL ،Zinc ،Combine venture و…

شاید تنها ۲۴ سال از حضور استارتاپ استودیوها در دنیای گسترده استارتاپ‌ها گذشته باشد اما در تمام این مدت کسب و کارهای موفق زیادی در سراسر دنیا مخصوصا در آمریکا و اروپا، با کمک این مراکز کار خود را شروع کرده‌اند. اغلب استارتاپ استودیوها مسیر یکسانی را در جهت رساندن یک ایده به کسب و کار طی می‌کنند اما مانند هرچیز دیگر استارتاپ استودیوها نیز انواع و مدل‌های خاص خود را دارند. 

احتمالا متوجه شده‌اید تعداد استارتاپ‌هایی که از این استارتاپ استودیوها خارج شده‌اند کمتر سایر مراکز حمایت از استارتاپ‌ها است، دلیل اصلی این موضوع این است که استارتاپ استودیوها سعی دارند برای ایده‌هایی که وارد استودیو می‌شوند بهترین راه‌حل را ارائه دهند تا زمانی که وارد بازار کار شدند با شکست رو به رو نشوند در نتیجه زمان طولانی‌ترین را به اعتبارسنجی ایده‌ها و انتخاب بهترین راه‌حل‌ها می‌پردازند.

اگر هنوز با چگونگی کار استارتاپ استودیوها، انواع آن‌ها و تفاوتشان با سایر مراکز حمایت از استارتاپ‌ها آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

استارتاپ استودیو چیست؟

تفاوت مراکز حمایت از استارتاپ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *