مزایای استارتاپ استودیو

چگونه استارتاپ را از شکست دور کنیم؟ اگر وارد یک تیم استارتاپی شدم و در نهایت شکست خورد چه اتفاقی می‌افتد؟ این‌ها سوالاتی است که ذهن بسیاری از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها را به خود مشغول کرده است و در پاسخ به آن‌ها باید بگوییم استارتاپ استودیو راه‌حلی مناسب برای شما است.

شاید خیلی از افراد استارتاپ استودیوها و روند کاری آن‌ها را بشناسند اما با تمام مزایا و خدماتی که آن‌ها ارائه می‌دهند آشنایی کامل نداشته باشند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا باید برای پرورش ایده و تخصص خود از استارتاپ استودیوها کمک بگیریم.

۱ـ همراهی با تیم‌ها از ابتدای مسیر

استارتاپ استودیو برخلاف سایر مراکز حمایت از استارتاپ‌ها کاملا با ایده‌ها، نیازها و مشکلات یک استارتاپ آشنا است زیرا از ابتدا درگیر کار و مشکلات تیم‌ها هستند و برای مدت طولانی آمادگی پشتیبانی از یک استارتاپ را دارند. آن‌ها از زمان تعیین هدف و محدوده پروژه تا تولید محصول و در نهایت ورود به بازار با تیم همراه هستند تا در صورت مواجه با مشکلات به خوبی آن‌ها برطرف کنند. 

آن‌ها با کمک استراتژی‌هایی که در نظر دارند از منابع انسانی و مالی در بهینه‌ترین حالت ممکن در جهت رشد استارتاپ استفاده می‌کنند.

درصورتی که تیم مسیر اشتباهی را طی کرد و یا به نتیجه نامناسبی برخورد کرد، استارتاپ استودیو به یاری آن‌ها می‌آید و هیچ‌گاه تیم‌ها را در میان راه و یا در لحظات شکست رها نمی‎‌کند زیرا خودش نیز عضوی از تیم است.

۲ـ ارائه منابع و مهارت‌های لازم

استارتاپ استودیو مطابق نیاز استارتاپ تیمی متشکل از طراحان، توسعه‌دهندگان، بازاریابان و کارمندان اداری را برای مراحل اولیه راه اندازی به کار می‌گیرد.‌ این روش باعث می‌شود افراد با تخصص‌های لازم و کافی برای ورود استارتاپ به بازار کار تلاش کنند، همچنین با به کارگیری مهارت‌های خود، آن‌ها تقویت کنند و در نهایت به رشد سریع‌تر استارتاپ کمک فراوانی می‌کنند.

این موضوع به افراد زیادی که دارای ایده هستند اما نمی‌دانند باید از چه کسانی برای پیاده‌سازی ایده خود کمک بگیرند و همچنین افراد زیادی که تخصص‌های مختلف دارند ولی محیط مناسبی برای استفاده از تخصص خود را پیدا نکرده‌اند، کمک فراوانی کرده‌ است.

مزایای استارتاپ استودیو

۳ـ سرمایه‌گذاری

همه استارتاپ‌ها برای شروع کار به سرمایه اولیه نیاز دارند و یکی از مهم‌ترین دلایلی که یک ایده ممکن است تا ابد یک ایده خام در ذهن یک فرد باقی بماند، نداشتن سرمایه اولیه است. استارتاپ استودیوها در کنار تمام خدماتی که برای راه اندازی یک استارتاپ ارائه می‌دهند، سرمایه اولیه مورد نیاز هر تیم را نیز فراهم می‌کنند.

۴ـ ایده‌پردازی

همانطور که می‌دانید کار استارتاپ استودیو با یک ایده شروع می‌شود، یعنی ایده‌ای در ذهن یک نفر نقش می‌بندد سپس تیم مناسب تشکیل داده می‌شود و فعالیت اعضا شروع می‌شود.

اما داستان ایده در همین‌جا به پایان نمی‌رسد بلکه در طول مسیر و در هر مرحله استارتاپ نیاز به ایده‌های جدید و خلاقانه‌تری دارد و تمام ایده‌ها باید تحلیل و بررسی شوند و بهترین آن‌ها انتخاب شود.

استارتاپ استودیو در این بخش نیز به یاری تیم‌ها می‌آید و با توجه به تجربه‌ای که دارند به تیم‌ها برای ایده‌پردازی و اعتبارسنجی ایده‌ها کمک فراوانی می‌کند. این اتفاق تا حدی مسیر درست را به اعضای تیم نشان می‌دهد و در پایان، آن‌ها با خیالی آسوده به دنبال پیاده‌سازی ایده‌ها می‌روند.

۵ـ تغییر رویه در صورت مواجه شدن با شکست

احتمالا زیاد شنیده‌اید که تعداد زیادی از استارتاپ‌ها در ایران و جهان با شکست رو به رو شده‌اند و فعالیت خود را پس از مدتی به پایان رساندند، بنابراین افراد زیادی ممکن است با وجود علاقه زیاد در این زمینه، به دلیل ترس از مواجه شدن با شکست هیچ‌گاه وارد چنین حوزه‌ای نشوند.

برای چنین افرادی استارتاپ استودیو بهترین گزینه برای شروع است زیرا در صورتی که استارتاپی موفقیت دلخواه اعضای تیم را کسب نکند دو راه را در پیش می‌گیرند:

  • اعضای تیم به سراغ ایده جدید رفته و سعی می‌کنند در مسیر درست شروع به حرکت کنند.
  • اعضای تیم در صورت لزوم به تیم دیگری افزوده می‌شوند و از تخصص خود برای کمک به آن‌ها بهره می‌گیرند، همچنین آن‌ها از تجربیات گذشته خود درس گرفته‌اند و بهتر می‌توانند به اعضای تیم جدید خود کمک کنند.
تصویری از استارتاپ استودیو

بنابراین اگر پروژه در مرحله خاصی ناموفق باشد، استارتاپ استودیوها می‌دانند چه موقع باید به تیم فشار بیاورند و یا چه زمانی باید منابع را مجدداً تخصیص دهند و در کارآمدترین جهت برای سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذارن خود حرکت کنند.

حرف آخر

همه تلاش استارتاپ استودیوها در جهت بهبود عملکرد استارتاپ‌ها است، آن‌ها سعی می‌کنند با در نظر گرفتن تمام جوانب و نیازهای یک استارتاپ شرایط را برای اعضای تیم‌ها آسان‌تر کنند، تا تنها تمرکز اعضا برروی توسعه محصول باشد و مسائل جانبی بر دوش استارتاپ استودیو خواهد بود.

اگر به فعالیت در حوزه استارتاپ‌ها علاقه دارید اما به دلیل ترس از شکست هنوز وارد این حوزه نشده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنم به تیم‌های استارتاپ استودیو بپیوندید قطعا با حضور در آن‌جا می‌توانید در حوزه مورد علاقه خود مشغول به کار شوید و همچنین تجربیات مفید زیادی به دست‌آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *